+420 777 553 220

+420 495 532 233

Pondělí - Úterý
08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek - Pátek
08:00 - 18:00
Sobota Neděle Svátky 09:00 - 16:00

HADI

Veterinární zákroky

  • čipování ( je proveditelné u druhů nad 100g váhy)
  • biochemické vyšetření krve – speciální testy
  • USG – zejména vyšetření gravidity u živorodých druhů, kde je možné zjistit, zda jsou mláďata živá
  • RTG
  • endoskopie
  • chirurgie samozřejmě v inhalační anestezii

DOPORUČEME PRAVIDELNÉ VYŠETŘENÍ TRUSU NA PARAZITY PO ZAKOUPENÍ, ZA 3 MĚSÍCE A PAK KAŽDÝCH 6-12 MĚSÍCŮ

POZOR!!! - jelikož nedisponujeme speciálním vybavením pro manipulaci s jedovatými druhy, ošetřujeme pouze ty nejedovaté!

BIOLOGIE

Hadi se vyskytují na celém světě. Nežijí na Antarktidě, arktické oblasti a v atlantském oceánu. Jejich zbarvení i stavba těla napomáhá určení biotopu, ve kterém žijí.

Mají pohyblivé čelisti umožňující příjem kořisti větší než oni sami. Zuby mají v několika řadách. U některý druhů najdeme mezi těmito řadami i zuby jedové, které se vysouvají při útoku. Při vyhledávání kořisti se orientují pomocí Jacobsonova orgánu, který slouží jako orgán hmatu, čichu a chuti. Mají vyvinutý pouze pravý lalok plicní, až na hroznýšovité (Boidae), ty mají obě plíce. Kůže, tvořená šupinky, je příjemná na dotyk. K obměňování kůže dochází při svlékání hadů. Nejlépe svlékajícího hada poznáme dle zabarvení oka do modra, kdy se pod vrstvou staré kůže vytvoří tekutina, která zabraňuje slepení s kůží novou. I na kůži hada poznáme před svlékáním změnu zbarvení do odstínů šedé. Had se začíná svlékat od spodního rtu ke rtu hornímu, dále přes hlavu (včetně srostlého očního víčka) a pokrčuje na tělo až po ocas. Svlékání napomáhá vlhkost pokožky a prostředí. Při svlékání se kůže obrací naruby a najdeme ji v teráriu. Mláďata se svlékají pravidelně. Prvně kolem 7 – 14 dnů stáří. Starší hadi nad 10 let se svlékají již jen 2x za rok. O stáří hadů existují i dnes jisté pochybnosti. Hadi rostou celý život, nejvíce v prvním roce života, poté již známky stáří dobře maskují.

Biotopy, ve kterých se vyskytují největší druhy jako anakonda či krajta, jsou málo probádané, a tak se můžeme jen domnívat, kolika let se v přírodě dožívají. Dle neověřených údajů byl největší ulovený had dlouhý přes 11 metrů a šlo o Anakondu velkou (Eunectes murinus). V zajetí bylo nejstaršímu jedinci asi 50let.

Hroznýši a krajty:

Jsou nejchovanějšími druhy a jsou schopni žít na zemi i na stromech. Jde o živočichy především noční. Hroznýšovití mají zachovány primitivní znaky, kterými jsou obě plíce, kosterní zbytky pánve a končetin, navenek se jeví jako „drápky“ po stranách kloaky. Oko tvoří svislou zorničku. Dorůstají různé velikosti od půl metrů přes několik metrů. V zajetí dosahují délky v průměru do 3,5 metrů. Hroznýšovití se od počeledi krajt liší ve stavbě lebky (chybí jim nadoční kost) a podocasní štítky leží jen v jedné řadě. Jsou to především škrtiči.

Jedním z nejčastěji chovaných druhů je Hroznýš královský (Boa constrictor). Zbarvení je v tónech červené, hnědé, šedé, žluté a oranžové. Kresba na zádech vede od hlavy k ocasu, kdy se střídají tmavé a hnědé skvrny.

Anakonda žlutá (Eunectes notaeus) a Anakonda velká (Eunectes murinus) jsou další z často chovaných druhů. Jsou velmi pestře zbarvené na žlutozeleném podkladě mají černé skvrny oválného tvaru.

Krajty podčeledě Pythoninae mají malou hlavu oddělenou od zavalitého těla s velmi krátkým ocasem. Mezi chovateli jsou četně zastoupeny druhy Krajta tmavá (Python molurus bivittatus) nebo menší Krajta královská (Python regius). Existují v mnoha barevných odchylkách a najdeme mezi nimi i albinotické a xenobiotické varianty. V případě nebezpečí se sbalí do klubíčka a uvnitř schová hlavu.

Užovky:

Na jejich těle nejsou patrné zbytky končetin. Na hlavě mají symetrické štítky a u některých druhů vybíhají v různé ozdobné tvary. Jde o hady noční i denní, kteří obývají zemi, vodu i stromy. Dosahují velikost zhruba do 2 metrů v závislosti na druhu. Mezi užovkami najdeme druhy jedovaté i nejedovaté.

CHOV

Na trhu je dnes velká nabídka terárií. Od skleněných přes plastová s obložením z různých materiálů (dřevo, hliník, železo aj.). Vhodný materiál volíme dle zatížení terária, vzhledem k vlhkosti, sálání tepelných zdrojů i mechanickému poškozování. Ideální je, pokud jsou dvířka umístěna vpředu. K manipulaci s hadem je také dobré si pořídit háčky zahnuté do pravého úhlu. Vlastní úpravy terárií provádějte vždy s ohledem na zdravotní nezávadnost. Substrát pokrývající dno nesmí být prašný, proto můžeme doporučit směs rašeliny a písků, hobliny, vlnitý papír. Rostlinnou výzdobu zajistíme použitím fauny blízké chovanému druhu např. bromélií, filodendrony, orchidejí apod.

Omyvatelné nádoby z keramiky využijeme na vodu, kterou denně vyměňujeme. Misky ke koupání musí být dostatečně těžké, aby je had nemohl převrhnout. Velikost volíme tak, aby si v ní had mohl pohodlně odpočinout. Teplotu v teráriu volíme dle druhu a biorytmů např. při trávení potravy, zimním spánku nebo odpočinku. Hibernace i probouzení jsou spojena s postupnou změnou teploty, a absencí krmiva v délce cca 3-5 týdnů předem. A vyžaduje oddělení samce od samice.

POZOR: Nevhodná pro spánek jsou mláďata, březí samice a především zvířata nemocná!!!

Velmi špatně snášejí chlad a extrémní teploty nad 42˚C. Optimální teplota se liší dle chovaného druhu. Hadi obecně vyžadují teploty s rozmezím od 18 – 30˚C ve dne a v noci 13 – 26˚C v závislosti na druhu. Teplotní rozmezí uvnitř terária umožňuje hadovi vybrat si vhodné místo.

Plazi mírného pásma vyžadují teplotu 18 – 24˚C v noci 13 – 20˚C s vlhkostí 55 – 80%. Subtropičtí živočichové potřebují ve dne teplotu 20 – 30˚C v noci 18 – 22˚C. Tropická zvířata pak teplotu kolem 25 – 30˚C a v noci 22 – 26˚C s vlhkostí 60 – 80%. Vlhkost udržujeme rosením. Časové spínače nám zajistí střídání světla a tmy. Jako osvětlení využijeme spektrum denního světla (390 -700 nm). Ke spokojenému životu potřebují hadi teplo z tepelného zdroje, vyhřátého podkladu a své látkové výměny.

Hroznýš vyžaduje teploty od 20 – 30˚C s možností vyhřátí na 38˚C. Substrát v prostorném teráriu členitém větvemi může tvořit rašelina, bukové listí, papír nebo dřevené rošty. I pro hroznýše je vhodné pořídit koupací misku. V období hibernace zajistíme teplotu 16 – 19˚C udržované po 2 měsíce.

Anakondy vyžadují teploty od 25 – 30˚C a noční teploty 18 – 24˚C. Vzhledem k délce, které dosahují, vyžadují prostorné terárium s bazénem. Vhodné je osázet terárium i rostlinami na nichž ulpívá rosa a hadi tuto vodu rády pijí.

Krajty požadují nejchladnější místo kolem bazénu a to teplotu 23˚C. Vytápění je obdobné jako u anakondy. Ve velkém teráriu nevyžadují členitost. Umístíme do něj jen odpočívací prostor nebo silný kámen.

Rozmnožování:

Používáme jen zvířata zdravá a dospělá. Musí mít vhodnou teplotu, výživu, světlo a vlhkost. Páření hadů je rituál doprovázení neklidným chováním a tancem obou partnerů. Nejčastěji se hadi chovaní v zajetí páří po zimním spánku, je tedy nutné dopřát jim toto klidové období s nižší teplotou. K čerstvě svlečené samici vpustíme samce. Vzájemným obtáčením těl se z kloaky samce vychlípí párový pyj (hemipenis), a ten se zasouvá do kloaky samice tím nastává oplodnění. Ať už jsou hadi vejcorodí či živorodí, většinou se o svá narozená mláďata nestarají. Nakladenou snůšku udržují v teple a bezpečí. Obtočení těla a zvláštními záškuby svalů vytvářejí metabolickou činnost, čímž je zahřívají. K líhnutí dochází až po nakladení vajec. U některých druhů může k líhnutí dojít již v těle matky. Vývin nakladených vajec trvá dle druhu i několik měsíců. Nebo použijeme umělých inkubátorů s vhodným substrátem.

Páření hroznýšů nastává po zimním klidu. Samice hroznýšů rodí živá mláďata po 120 – 300 denní březosti v počtu 10 – 50 kusů o délce asi 40 cm.

Nejpečlivějším rodiči jsou krajty (Pythoninae). Před vylíhnutím mláďat obtáčí svoji snůšku vlastním tělem, kterou tak ochraňuje a zahřívá. Mláďata se líhnou po 60 - 70 dnech. Při teplotě 30˚C v počtu 8– 45 kusů dle konkrétního druhu.

Užovky jsou vejcorodé i vejcoživorodé. Stejně jako krajty chrání svá vejce i užovky.

VÝŽIVA

Hadi jsou lovci a potřebují živočišnou potravu. Dle druhů se na jejich jídelníčku objeví např. hmyz, červi, měkkýši, obojživelníci, plazi, ryby, ptáci, vejce, ale hlavně savci. Potřeba živin je 20 – 60% pro proteiny a tuky.

Příjem potravy je také ovlivňován teplotou, vlhkostí, velikostí terária, psychickým stavem zvířete a onemocněním. Svou kořist uchvacují živou, nebo ji udusí, či znehybní jedem a poté ji polykají. Zvířata krmíme tak často, jak jsou schopna potravu zkonzumovat. Starší hady tak 1x za 14 dní a mladší častěji. Ke krmivu se nehodí druhy zvířat zákonem chráněné.

Při hibernaci dochází k přirozenému fyziologickému hladovění. To je závislé na chovaném druhu a pohybuje se od několika dní po měsíce např. krajta mřížkovaná (Python reticulatus) hladověla neuvěřitelných 910dní.

Je důležité odlišit tento stav příznaků onemocnění!!!

Pokud je zvíře nemocné a nepřijímá potravu, pak musíme přistoupit k umělému krmení za pomoci sondy, gumové tyčky či pinzety. Zvláště pozorní musíme být při krmení jedovatých hadů

PREVENCE

Při pořízení nového jedince je důležitá karanténa min. 6 týdnů. Koprologické vyšetření slouží jako prevence k odhalení onemocnění. Odběr trusu je ideální provádět po pořízení jedince (při nákupu), poté po 3 měsících a následně 1 x za rok.

Důležité zásady k odhalení počínajícího onemocnění:

  1. zjistit si co nejbližší informace o chovaném druhu
  2. chovat v ideálních podmínkách s dokonalou péčí a dostatkem času
  3. udržovat terárium v čistotě

Pokud už budete muset k veterináři, snažte se zvíře co nejméně stresovat, nepomačkat, nepřehřát, či nenechat nastydnout.

Terária desinfikujeme slunečním zářením, plamenem, či chemicky (např. Chloramin, Persteril, Desident sprej aj..) Pozor na elektroinstalaci vzhledem k vysoké vlhkosti v teráriu. Veďte si zápisky o fyziologii (chování, svlékání, krmení aj.).

Vyhláška 75/1996 stanoví, zda je zvíře řazeno do nebezpečných druhů a zda-li potřebujete povolení veterinární správy.

NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ

Kožní problémy:

abrase – škrábnutí, poranění dochází k poškození vrchní vrstvy kůže, nebezpečné jsou zejména opakující se traumata, kontaminace larvami much, nebo uchycení bakteriální mikroflóry.

abscesy vyskytují se na kůži, kde tvoří otok.

popáleniny způsobené chemickými nebo termálními příčinami.

edém vyskytující se v podkoží, nebo na vnitřních orgánech, je dobré udělat hlubší diagnostiku. Výskyt edému na srdci může být i život ohrožující.

nádory u samic najdeme nejčastěji nádory na ocase, u samců je jejich výskyt na hlavě.

parazité v kůži parazitují roztoči, škrkavky, tasemnice nebo motolice. Na povrchu kůže mohou vytvářet bouličky. Po jejich neodborném vyndání může dojít až k zanícení kůže.

bakteriální záněty kůže se nejčastěji projevují změnou její barvy, poruchou krvení kůže. Bakteriální kontaminace obsahují bakterie rodu: Aeromonas, Pseudomonas, Flavibacterium aj.

virové onemocnění.

mykózy často se vyskytují u vodních hadů s nedostatečnou hygienou.

K ošetření kůže použijte desinfekční prostředky např. peroxid vodíku 3% nebo léčebné koupele. Vždy je dobré provést hlubší diagnostiku.

Onemocnění očí

zaschlé strupy po svlékání.

infekce způsobené parazitárním či bakteriálním onemocnění.

Onemocnění dýchacího aparátu

parazitární, bakteriální, virové onemocnění - projevující se chroptěním.

Onemocnění trávícího aparátu

odmítání potravy, bakteriální či virové onemocnění.

Onemocnění urogenitálního aparátu

prolapsy kloaky, hemipenisu, ledvin, zadržení vejce.

Poruchy metabolismu

projevující se špatným svlékáním, hubnutím a malátností. Tvorba edému v podkoží je v důsledku nedostatku vitaminu A.

Genetické vady

Neurologické a endokrinní poruchy

třesem se mohou projevovat vady z nedostatečné výživy např. nedostatekem vit.B. Zejména hroznýšovití mají sklony k obezitě.

Při úhynu doporučujeme provést pitvu.
Pro doplňující vyšetření lze provést vyšetření trusu či krve. K mikrobiologické vyšetření se vzorky odebírají výtěrem z tlamy, kloaky, eventuelně dalších míst do sterilních zkumavek

Otevírací doba

Pondělí 08:00 - 18:00
Úterý 08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 16:00
Neděle 09:00 - 16:00
Svátky 09:00 - 16:00

Adresa

Veterinární klinika

Medkova 1723/6
Hradec Králové 50002

tel. +420 495 532 233
tel. +420 777 553 220

Partner